84797

Hizmet Alanlarımız

LAZERLE KILCAL VARİS TEDAVİSİ

Varisler günümüzde birçok insanın ortak sorunudur. Bacakta ortaya çıkan varis ve genişlemiş kılcal damarlar toplardamarların yetersiz çalışmasının derideki belirtisidir. Hafif derecedeki venöz yetmezlik rahatsız edicidir ve kötü görünüme yol açar. Ağır venöz yetmezlikler ise bacaklarda ödem ve şişmeye, ağrıya, bacakta beslenme problemlerine ve ileri aşamalarda kapanmayan yaralara yol açar.

Varis ve kılcal damarlar ven basıncının artması ile damarların genişlemesi sonrası ortaya çıkar. Varisler kanın kalbe dönüşünü sağlayan venlerin ve kapakçıklarının yerçekimine karşı damar içindeki kanın geriye doğru akışını önleyen sistemin bozulmasıyla ortaya çıkar.

Lazer yüz be bacaktaki kılcal damarların tedavisinde kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Lazer ışığı damar içindeki oksihemoglobin molekülü tarafından emilerek ısı enerjisine dönüşür. Oluşan ısı damarı tahrip eder ve damar artıkları vücut tarafından atılır. Ortalama 6-8 hafta içinde doku iyileşirken kılcal damar yok olur. Lazerle klıcal damar ve 4 mm' ye kadar olan varisler tedavi edilebilir.  Yüzeyel damarlar için KTP ve Nd YAG lazerler en etkili ve en yaygın kullanılan cihazlardır. Kliniğimizde Nd YAG lazer cihazı kullanılmaktadır.

Bacaktaki kılcal damar yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 2-4 seans tedavi gerekmektedir Seans aralıkları ortalama 4-6 haftadır.

Kılcal varis tedavisinde lazer tedavisi dokulara zarar vermeden son derece hafif bir acı ile kolay, hızlı ve etkin bir tedavi tedavi yöntemidir.Küçük varis tedavilerinden sonra varis çorabı kullanılmasına gerek yoktur. 

Lazerle kılcal damar genişlemeleri tamamen tedavi edilebildiği için uygulamadan sonra kaybolan kılcal varisler tekrarlamaz. Ancak aynı bölgede farklı kılcal damar genişlemeleri görülebilir. Ancak lazerle tedavi edilen alanlardaki kılcal damarların gelişme sıklığı tedavi görmemiş cilt alanlarına göre daha düşük orandadır. 

Yüzdeki kılcal damarların tedavisi

Yüzdeki kılcal damar genişlemeleri de Nd YAG lazerle başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Lazerle kılcal damar tedavisi her yaş grubunda hem açık tenli hem koyu tenli kişilerde uygulanabilmektedir. Yalnızca epilepsi hastalarında, kalp pili taşıyanlarda ve hamilelerde uygulama yapılmaz.

Yan Etkiler

Uygulama sonrası geçici bir kızarıklık ve morluk oluşabilir. Koyu tenli kişilerde daha dikkatli uygulanmalıdır. Uygulama alanında geçiçi pigmentasyon değişiklikleri görülebilir.