84797

Hizmet Alanlarımız

Dermaroller Uygulamaları

 

Dermaroller

Dermaroller cihazı bir silindir üzerinde sıralanmış mikroiğneleri bulunan bir tedavi aracıdır. Standart dermarollerda 0.1 mm çapında uzunlukları 0.5 ile 2 mm arasında değişen 8 sıra halinde toplam 192 adet mikroiğne bulunur. Bu silindir deri üzerinde hareket ettirilerek mikrokanallar açılır.

Kullanım alanları

  • Akne tedavisi
  • Melasma ve diğer hiperpigmente cilt lekelerinin tedavisi
  • İnce kırışıklıkların giderilmesi
  • Gözenek sıkılaştırılması
  • Çatlak tedavisi
  • Saç dökülmesi
  • Yara ve yanık izlerinin tedavisi

Dermaroller nasıl etki eder?

Dermaroller tedavisinde mikroiğneler deride herhangi bir soyulma ve yırtılmaya yol açmaksızın mikrokanallar oluştururlar. Bu mikrokanallar deriden verilen ürünlerin emilimini arttırarak tedavi etkinliğini artırır. Ayrıca mikrokanalların oluşumu bir nevi yara gibi algılanır. Salgılanan doku faktörleri yoluyla mikrosirkülasyon, bağ dokusunu oluşturan kollajen ve elastin liflerin sentezi artarak daha gergin ve taze bir deri oluşur ve izler azalır.

Dermaroller tedavisinde kaç seans gerekir?

Kullanılan iğnelerin boyutuna bağlı olarak 2-4 hafta ara ile ortalama 4-6 seans yeterli sonucu sağlar.

Uygulama nasıl yapılır?

Uygulama bölgesinin antiseptikle temizlenmesinden sonra dermaroller ile cilde hafif basınç uygulanarak (252 gr) yıldız şeklinde ortalama 10-15 kere cilde uygulama yapılır. Bu uygulama ile ciltte her bir santimetrekarede ortalama 250-400 adet mikrokanal açılır.  Akne ve yanık izlerinde ve çatlak tedavisinde 1.5 mm ve 2 mm, ince kırışıklıklarda ve leke tedavisinde 0.5 mm'lik iğneler tercih edilir.

Uygulama sonrası endikasyona göre çeşitli tedavi edici serumlar uygulanabilir. İz tedavisinde hyalüronik asit leke tedavisinde ise leke açıcı serumlar (arbutin, kojik asit vb içeren serumlar) kullanılır. Mikrokanallar 15 dakika içinde kapanacağından ürün uygulaması ilk 15 dakika içinde yapılmalıdır.

Tedavi sonrası

Tedavi sonrasında en fazla 1-2 gün süren hafif kızarıklık oluşur. Açılan mikrokanallar çok kısa sürede kapandığından işlem sonrasında enfeksiyon riski yoktur.

Yan Etki

Tüm cilt tiplerinde uygun bir uygulama olan bu tedavi sonrası genellikle birkaç saatte geçen kızarıklık oluşur. En önemli avantajı güneş hassasiyetine yol açmadığı yaz aylarında da uygulanabilir.